Read Karteziánské meditace by Edmund Husserl Free Online


Ebook Karteziánské meditace by Edmund Husserl read! Book Title: Karteziánské meditace
The author of the book: Edmund Husserl
Language: English
Format files: PDF
ISBN 13: No data
The size of the: 591 KB
Edition: Svoboda-Libertas
Date of issue: 1993
ISBN: No data

Read full description of the books Karteziánské meditace:

První český překlad celé větší práce jednoho z nejvýznačnějších badatelů v oboru fenomenologické filosofie. E. Husserl, narozený v Prostějově, se v těchto úvahách zabývá transcendentální fenomenologií. Vycházeje z Descartovýchpodnětů, zahajuje cestu k transcendentálnímu ego a podrobuje rozboru některé otázky egologické problematiky. Snaží se o nápravu těch karteziánských názorů, s nimiž nesouhlasí, jmenovitě omylů v interpretaci cogito, a zavádí metodu intencionálního rozboru. Dochází k úvahám o transcendentálním poli založeném na zkušenostech transcendentálního subjektu a proti Kantově kritice precizuje ideu fenomenologické kritiky rozumu. Závěrem dokazuje, že meditace splnily svůj účel tam, kde dokázaly konkrétní možnosti karteziánské ideje filosofie. Přílohu tvoří kritické poznámky Romana Ingardena.

Read Ebooks by Edmund HusserlRead information about the author

Ebook Karteziánské meditace read Online! Edmund Gustav Albrecht Husserl was a philosopher who is deemed the founder of phenomenology. He broke with the positivist orientation of the science and philosophy of his day, believing that experience is the source of all knowledge, while at the same time he elaborated critiques of psychologism and historicism.

Born into a Moravian Jewish family, he was baptized as a Lutheran in 1887. Husserl studied mathematics under Karl Weierstrass, completing a Ph.D. under Leo Königsberger, and studied philosophy under Franz Brentano and Carl Stumpf. Husserl taught philosophy, as a Privatdozent at Halle from 1887, then as professor, first at Göttingen from 1901, then at Freiburg im Breisgau from 1916 until his 1928 retirement.Ebooks PDF EpubAdd a comment to Karteziánské meditace
Read EBOOK Karteziánské meditace by Edmund Husserl Online free

Download PDF: kartezinsk-meditace.pdf Karteziánské meditace PDF